Sık Sorulan Sorular

D.NO VERİLECEK DERSLER SORU SAYISI
  ALAN BİLGİSİ 100
1 FİNANSAL MUHASEBE 18
2 MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ 1
3 ULUSLARARASI MUHASEBE KURULUŞLARI 1
4 TÜRKİYE MUHASEBE STANDARTLARI 6
5 MALİYET MUHASEBESİ 8
6 MALİ TABLOLAR ANALİZİ 8
7 MUHASEBE DENETİMİ 16
8 MALİYE 6
9 EKONOMİ 6
10 MESLEK HUKUKU 5
11 MESLEKİ DEĞERLER VE ETİK 1
12 İŞ VE SOS. GÜV. HUKUKU 6
13 VERGİ HUKUKU 6
14 TİCARET HUKUKU 6
15 BORÇLAR HUKUKU 6
* Alan derslerinin tamamı için adaylara konu anlatımları, yaprak testler ve soru bankaları üzerinden dersler anlatılacaktır.
  GK-GY DERSLERİ 30
1 MATEMATİK 8
2 TÜRKÇE 7
3 İNKILÂP TARİHİ 5
4 YABANCI DİL 10
* İnkilap Tarihi - Matematik ve İngilizce dersleri anlatılacaktır. Ayrıca ders notları ve yaprak testleri de paylaşılacaktır.

Ders kayıtlarını bulunduğunuz dönem sona erene kadar dilediğiz kadar izleyebilirsiniz.

Ders kayıtlarını bulunduğunuz dönem sona erene kadar izleyebilirsiniz.

Kesinlikle hayır.  Eğer canlı derse her hangi bir nedenle katılamazsanız sonrasında dilediğiniz izleme şansına sahipsiniz.

Başka hiçbir kaynağa ihtiyaç duymayacaksınız.

Evet. Profiliniz için paylaştığımız tüm kaynakları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca bazı kaynaklarımızı sizden yazdırıp kağıt üzerinde çalışmanızı ve sürekli tekrar etmenizi isteyeceğiz.

Ancak bu kaynaklar telif  hakları gereği smmmegitimi.com izni olmadan çoğaltılamaz,ticari amaçla kullanılamaz.

Konularımızla ilgili pek çok kitap yazmış olan yazarlarca hazırlanmış olan konu anlatımları, sorular ve çözümleri paylaşılacaktır.

Kayıttan katılım, daha önceden anlatılmış derslerimizi daha sonra kayıttan izleme işlemidir. Canlı dersteki hoca ile etkileşimde bulunamadığınız bir derse katılım yöntemidir.

CANLI DERS : Flash destekli bir tarayıcıdan giriş yapmanız gerekir. Android cihazlarda şu programları deneyebilirsiniz:FlashFoxPuffin
KAYITTAN DERSLER: Flash player destekli bir tarayıcıdan giriş yaptıktan sonra, Telefon ve ya tabletinizin herhangi bir web tarayıcısından giriş yaparak öğrenci kontol panelinde bulunan Videolar bölümünden izleyebilirsiniz.

Platformumuzda bulunan her bir ders başına ortalama 40 MB - 80 MB boyutunda veri aktarımı gerçekleşmektedir. Ve bu derslerin tekrar edilmesi gibi durumlar da göz önüne alınmalıdır. Bu da bir aylık periyotta en az 1, 5 GB - 12 GB arasında internet kullanımına denk gelmektedir. 4-6 GB internet kullanım kotası olan aboneliklerin de platformumuzun kullanımından dolayı bu kotayı aşmayacağını garanti edemeyiz. Bu yüzden internet servis sağlayıcıların kotasız tarifelerinden birine abone olmanızı tavsiye ediyoruz.

Online derslerimize canlı katılım, dersin yapıldığı anda orada bulunup derse interaktif olarak katılmanız demektir. Ders esnasında sorularınızı sorabilirsiniz. Eğer canlı dersi kaçırırsanız dersin kaydını tekrar izleyebilirsiniz. Bunun yanında canlı katılım, derslerin düzenli takibi için önemlidir. Bugüne kadar katılımcılar arasında yaptığımız gözlemlerde canlı katılanların derslerini daha düzenli takip ettikleri tespit edilmiştir.

Katılımcılarımızın gizliliğini ve temel haklarını zedeleyebilecek risk faktörleri oluşturabileceği için derslerin download edilmesine izin vermiyoruz. Ayrıca 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca bu derslerin SMMM Egitimi.com ve dersin katılımcılarının tamamının izni olmadan başkaları tarafından download edilmesi, halka açık alanlarda paylaşılması ve ticari amaçla kullanılması yasaktır.

Seçmiş olduğunuz program için belirlenen ücretin dışında her hangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Kaynaklar, testler ve online denemeler için her hangi bir ücret yatırmanıza gerek yoktur. Gerçek sınıf ortamında yapılacak sınav kampları ise ücrete tabi olacaktır.

Ödeme yapmadan önce zaten sisteme girişinizi yapmış olmanız gerekmektedir.
EFT/HAVALE : Sadece girişinizin onaylanması için ödeme bilgileriniz beklenecektir. Ödeme bilgileriniz kontrol edildikten sonra daimi üye olarak kaydınız sistem yöneticisi tarafından onaylanacak ve platforma erişiminiz sağlanacaktır.
KREDİ KARTI : Ödeme yaptıktan sonra sistem otomatik olarak aktif hale gelecektir.

Ödeme yaparken mutlaka dekonta kendi isim-soyisminizi ve sizeverilen sipariş numarasını yazdırmalısınız.

EFT/HAVALE : Ödemeyi kayıt esnasında size bildirilen hesap numarasına yatırmanız gerekmektedir.

KREDİ KARTI : Satın Al bölümününden Kredi Kartını seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme yapabilirsiniz.

Kurs ücretleri kurs seçme/ satın alma kısımlarında belirtilmiştir.

KENAN UĞURLUGELEN

İŞ BANKASI - YENİŞEHİR / ANKARA

Hesap No : 4218 – 629 10 46

IBAN No : TR 95 0006 4000 0014 2186 2910 46

Ödemeler kayıt olmak istediğiniz programın bir dönemi için geçerlidir.

Tüm kredi kartlarıyla ödeme yapılabilir

Bağımsız denetim yapmak üzere, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik ya da serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış meslek mensupları arasından Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilen kişilere bağımsız denetçi denir.

Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından en az lisansüstü seviyesinde diploma almış olanlar KGK tarafından yapılan sınava başvuru yapabilirler.

Bağımsız denetçilik sınavına girebilmek için 3568 sayılı kanun kapsamında meslek mensubu olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sınava girecek olan aday meslek mensubu değil ise aşağıdaki konulardan sınava tabi tutulur. Ancak adayın meslek mensubu olması durumunda ise sınav konuları azalmaktadır.

MESLEK MENSUBU OLMAYAN ADAYIN SINAV KONULARI NELERDİR?

Meslek mensubu olmayan adayların bağımsız denetçilik sınavı konuları, aşağıdaki ana konuları kapsar;

a) Muhasebe (Genel muhasebe, maliyet ve yönetim muhasebesi),

b) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),

c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,

ç) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat ),

d) Genel Hukuk Mevzuatı (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Hukuk, Vergi Hukuku, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İdare Hukuku),

e) Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatı,

(Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanında denetimde bulunmayacak olanların Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı konularından sınava girmelerine gerek yoktur.)

Meslek mensubu olarak SMMM unvanına sahip adayların bağımsız denetçilik sınavı konuları, aşağıdaki ana konuları kapsar;

a) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),

b) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,

c) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat ),

Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanında denetimde bulunacak olan adaylar ayrıca Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı konularından sınava girmeleri gerekir.

Buna göre SMMM unvanına sahip bir aday için temelde 3 dersten sınava girmesi gerekmektedir.

Meslek mensubu olarak YMM unvanına sahip adayların bağımsız denetçilik sınavı konuları, aşağıdaki ana konuları kapsar;

a) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),

b) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat ),

Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanında denetimde bulunacak olan adaylar ayrıca Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı konularından sınava girmeleri gerekir.

Buna göre SMMM unvanına sahip bir aday için temelde 2 dersten sınava girmesi gerekmektedir.

Sınavda başarılı sayılmak için sınav konularının her birinden 100 puan üzerinden en az 60 puan alınması, tüm sınav konularından alınan notların aritmetik ortalamasının da en az 70 puan olması şarttır. Ancak; sınav konularının her birinde ve sınav başarı ortalaması hesabında, küsuratlar yuvarlanarak gösterim iki hane üzerinden yapılır. Yuvarlama işleminde virgülden sonra gelen hanelerin sonuncusundan başlamak üzere, 5 ve üzeri rakamlar yukarı tamamlanır. Not yükseltmek amacıyla sınav konularının her birinden ayrı ayrı sınava girilebilir. Geçerlilik süresi içerisinde en yüksek sınav notu esas alınır.

Bağımsız Denetçilik Sınavı yılda iki defa (genellikle Mayıs ve Kasım ayları) olmak üzere İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), Ankara’da düzenlenmektedir.

Sınavlara katılım ile ilgili sınırlama bulunmamakta olup, sınav sonuçları ilan tarihini müteakip üçüncü takvim yılı sonuna kadar geçerlidir.

Bağımsız Denetim Yönetmeliğine göre, bağımız denetçilik sınavı ve uygulamalı mesleki eğitim, bağımsız denetçi olabilmek için gereken şartlardan olup, birbirini tamamlayan hususlardır. Dolayısıyla aralarında öncelik ilişkisi yoktur. Yani, bağımsız denetçilik sınavındaki tüm konulardan başarılı olan aday ayrıca uygulamalı mesleki eğitimini de tamamlamaması gerekir. Uygulamalı mesleki eğitim, bağımsız denetçilik mesleğinin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazanılması amacıyla Kurumumuzca belirlenen temel esaslar çerçevesinde yürütülen eğitimdir.

Uygulamalı mesleki eğitim süresi esas olarak 3 yıldır. Ancak, 3568 sayılı Kanun uyarınca meslek mensuplarınca yapılan staj süresinin bir yılı veya lisansüstü diplomasının ibraz edilmesi şartıyla iktisat, maliye, işletme, muhasebe, finansman, denetim ve vergi ile ilgili alanlarda lisansüstü eğitim görenlerin bu eğitimde geçen sürelerinin bir yılı uygulamalı mesleki eğitim süresinden sayılır.

Uygulamalı mesleki eğitime başlamak için, eğitime başlayacak kişinin hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber yukarıda belirtilen bilim dallarından en az lisansüstü seviyesinde diploma almış olması gerekmektedir.

Bu nedenle uygulamalı mesleki eğitime başlamak için meslek mensubu olma zorunluluğu bulunmadığı gibi, bağımsız denetçilik sınavından da başarılı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Meslek mensubu olma, bağımsız denetçilik sınavından başarılı olma ve uygulamalı mesleki eğitimi tamamlamış olma, bağımsız denetçi olarak yetkilendirileceklerde yetkilendirilme başvuru tarihi itibarıyla aranan şartlardan olup, aralarında herhangi bir öncelik-sonralık ilişkisi bulunmamaktadır.

Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin 15. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yetkilendirme başvurusunda bulunduğu tarih itibarıyla 15 yıllık mesleki tecrübe süresini haiz olanlarda uygulamalı mesleki eğitim şartı aranmaz.

  • KGK tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetçinin yapmış olduğu denetim çalışmalarında fiilen görev almak suretiyle yapılan çalışmalar,
  • KGK tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşlarında denetim ekiplerinde fiilen görev almak suretiyle yapılan çalışmalar,
  • 3568 sayılı Kanun çerçevesinde tasdik ve vergi denetimi hizmetlerinde geçen süreler,
  • 3568 sayılı Kanunun 6. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında denetim yetkisini haiz olanların, bu kamu kurum ve kuruluşlarında geçirdikleri süreleri,

Bağımsız Denetim Yönetmeliğine göre, bağımız denetçilik sınavı ve uygulamalı mesleki eğitim, bağımsız denetçi olabilmek için gereken şartlardan olup, birbirini tamamlayan hususlardır. Dolayısıyla aralarında öncelik ilişkisi yoktur.

Uygulamalı mesleki eğitimin değerlendirilmesi Uygulamalı Mesleki Eğitim Tebliğinin 18 inci maddesi çerçevesinde Kurumumuz tarafından yapılmaktadır.

Online Smmm Eğitim,Uzaktan Online SMMM Yeterlilik, Uzaktan Online Staja Giriş Sınavı Eğitimi,SMMM yeterlilik, staja giriş sınavı,Fuathoca, staj başlatma, smmm yeterlilik, smmm, fuathoca, online ders, uzaktan smmm